Alena Dernerová

Alena Dernerová
dětská lékařka, senátorka

Datum narození: 13.9.1958

Dětská neuroložka z Mostu Alena Dernerová otevřeně říká, co si myslí. A občas za to zaplatí. Středem mediálního zájmu se stala, když nahlas prohlásila, že výběrové řízení společnosti Krajská zdravotní je zmanipulované. „Nemám ráda lež a přetvářku, ale rebelem jsem až v posledních letech. Pokud se tím míní snaha zjistit pravdu v demokratické společnosti,“ upozorňuje.

MUDr. Alena Dernerová ve své ordinaci.

Dětský sen o politice

Už v šesti letech své rodiče šokovala, když jim sdělila, že chce být političkou. „Tento stav trval naštěstí pouze rok, protože političku vystřídala touha být paní učitelkou. Definitivní rozhodnutí padlo ve třinácti letech na promoci mého strýce MUDr. Václava Krále, který byl a je pro mě velikým vzorem,“ říká dětská doktorka.

Společnost Krajská zdravotní sdružuje pět nemocnic a zadává veřejné zakázky z evropských peněz. Lékařka Dernerová zpochybnila jejich důležitost a kritizovala, jak společnost hospodaří s penězi. Kvůli tomu přišla v roce 2008 o místo v mostecké nemocnici.

Od toho roku vede boj proti uplácení. V roce 2010 jí Nadace Charty 77 udělila Cenu Františka Kriegla za statečný zápas proti korupci a tunelování veřejných zakázek při nákupu předražených zdravotnických přístrojů. V témže roce získala za občanskou statečnost i Cenu Lékařského odborového svazu a Svazu českých lékařů.

Ve volbách 2010 se stala senátorkou. Zpravodajovala řadu klíčových zdravotnických zákonů a iniciovala stížnost k ústavnímu soudu na zrušení části amnestie, která se týkala propuštění aktérů největších korupčních kauz. Od roku 2013 je členkou správní rady Nadace Charty 77.

V politice prý ještě nedosáhla svého cíle, ale řada drobných úspěchů a vítězství tu je. Například zachování Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem, úspěšná ústavní stížnost týkající se přeregistrací zdravotnických zařízení.

Medicína převažuje

Takže v současnosti má dvě povolání: medicínu a politiku. „Stále ve mně převažuje ta medicína. Do ordinace se vyloženě těším a po některých politických jednáních je to pro mě odpočinek duše. Zejména proto, že dělám s dětmi,“ vysvětluje. Pracuje jako plně soukromá dětská neuroložka pro okresy Most a Louny a jednou za dva týdny zajíždí i do Žatce a Duchcova.

Ve volném čase relaxuje běháním se svým mužem. Třikrát týdně také chodí do posilovny. Když má čas, čte. „Na četbu mi ale zbývá minimální prostor, tak to doháním na dovolené, kde zhltnu hned několik knih,“ směje se.

Alena Dernerová tvrdí, že svůj boj nikdy nevzdá. Řídí se totiž heslem Tomáše Garrigue Masaryka: Nebát se a nekrást.

TUCET OTÁZEK PRO ALENU DERNEROVOU:  
Co nejvíc nesnášíte a v čem si libujete? Nesnáším přetvářku, klientelismus, korupci a populismus. Libuji si v relaxačních procházkách.
Vaše nejmilejší místo v Mostě? Ressl.
Váš ideální odpočinek? Běh, posilovna, kde se vždy vyvztekám, a večer povídání s manželem.
Oblíbená a neoblíbená postava z dějin? Oblíbená – MUDr. František Kriegl. Neoblíbená – Dr. Josef Mengele.
Jakou kulturní událost jste v Mostě navštívila naposledy? Představení mosteckého divadla Bůh masakru.
Jakou hudbu posloucháte? Mám ráda Pink a také poslouchám vážnou hudbu, zejména Mozarta a Vivaldiho.
V co věříte a čemu nevěříte? Věřím, že existuje „něco“ mezi nebem a zemí. Nevěřím, že současná vláda bojuje proti korupci.
Jaká je vaše největší neřest? Mám ráda sladké a musím si odříkat…
Slavíte raději sv. Valentýna nebo Svátek práce? Svatého Valentýna.
Chtěla byste žít v jiné době? Občas mě láká středověk…
Máte radši zeleninový salát nebo pečenou krkovičku? Raději zeleninový salát.
Co byste popřála mostecké knihovně? Aby byla v tak dobré kondici, v jaké je, aby měla více a více čtenářů i návštěvníků různých akcí, které knihovna pořádá, protože ve vzdělání je naše budoucnost.
  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
  434 01 Most

  Telefony:
  
  automatická ústředna: 476 768 800
  
  prodlužování výpůjček:
  děti   476 768 810
  dospělí   476 768 811
  Rok 2015:  

  337 352   vypůjčených titulů
  108 014   návštěvníků webu kina
  81 639   návštěvníků knihovny
  54 306   návštěvníků webu knihovny
  25 766   návštěvníků kina
  8250   nových knih
  6088   registrovaných čtenářů
  1291   filmových představení
  1007   rekordní denní návštěva
  811   nových čtenářů