František Bodlák

František Bodlák
výtvarník

Datum narození: 21.12.1947

Některé jeho obrazy připomínají řecké létající kláštery Meteora, jiné vznášející se bubliny vykouzlené bublifukem. Působí lehce surrealisticky, nenásilně, pozitivně. A to i přesto, že jejich nejčastější námět není veselý. „Baví mě kreslit budovy. Ale ne celé, spíše rozbité. A proč se vznášejí? To symbolizuje jejich odstřel, při kterém vylétly do vzduchu, vzhůru k oblakům“ vysvětluje mostecký výtvarník František Bodlák.

Při malování ho inspirují vlastní sny i dávné zážitky. Za víčky se mu promítá polorozbořený starý Most, a také vybombardované Drážďany. Města, která jsou si tak trochu podobná – obě vinou lidí zažila pád.

Když mu bylo 13 let, odstěhoval se s rodiči do nedalekých Kopist. Po škole se častokrát vydával do rodného Mostu, který už měly ve své moci buldozery. „V opuštěných domech jsem sbíral věci na památku,“ prozrazuje. Jako první věnoval trojrozměrné předměty do novodobé Expozice starého Mostu, aby je viděly i další generace. Třeba dřevěné okrasy domovních dveří, kovové kryty zámků, římsy, kachle, cihlu ze staré mostecké nemocnice, stoletou omítku z kotelny a dokonce i lidské kosti z krypty kostela sv. Václava.

Chtěl být námořníkem

Kreslil si už ve škole, hlavně o přestávkách. Zpočátku to byly jen lodě. Křižníky a plachetnice. „Snil jsem o tom, že budu námořníkem. Řekl jsem to dorostovému lékaři, ale on mě od toho zrazoval. Že prý nebudu mít dost síly tahat těžká lana,“ vybavuje František Bodlák, jemuž dodnes zůstala útlá postava. Nakonec se vyučil opravářem parních lokomotiv v Chomutově. „No vidíte, a tam jsem tahal ještě těžší věci – třeba ojnice a další díly,“ směje se.

Štětce jsou pro Františka Bodláka nástroje ke ztvárnění vlastních snů.

Parní lokomotivy začal opravovat v 60. letech. Po čase přešel do kabiny motorových mašin. Dieslové lokomotivy řídil 29 let. Jezdil s nimi po severočeském „ranžíru“. Lásku k železnici má stále v krvi. Doma má vystavenou bezmála 70 centimetrovou plechovou lokomotivu a ještě 3 menší mašiny i s příslušenstvím, které vlastnoručně vyrobil. Večer po práci a ve volnu usedal k plátnu a ztvárňoval své představy. Poslední den roku 2005 musel kvůli nadbytku strojvedoucích odejít do předčasného důchodu. Paradoxně tak získal na své malování více času.

Zachycuje vznik i zánik

Samotné obrazy začal malovat až ve 30 letech. Jsou odrazem doby i jeho splněných a nesplněných snů. Zachycují nejenom zbytky historických domů a kostelů, ale také lokomotivy a lodě, které tolik miloval.

Františka Bodláka dále baví fotit proměny města. Když se dozví, že se má něco v Mostě bourat, nebo naopak začít stavět, hned je tam s fotoaparátem. Zachycuje celý proces demolice či výstavby, den po dni. „Pořizuji fotoreportáže i ze sochařských sympózií. Je pozoruhodné zachycovat vznik sochy od kvádru až po její umístění ve městě,“ pokyvuje uznale hlavou.

Jednou by chtěl namalovat veliký obraz s výjevy ze starého Mostu. Tak, jak je vidí on sám. „Ne omalovánku podle fotografie,“ zdůrazňuje. Jeden takový obraz právě dokončil, ale chystá se na další, ještě větší.

Jeho díla už měli možnost vidět lidé na Mezinárodních uměleckých salonech ve Francii, Chorvatsku a nyní také v Nizozemí. V roce 2014 se totiž stal jedním z 10 autorů, kteří vystavili své obrazy v holandském partnerském městě Meppel, v tamní galerii Kunsthuis Secretarie. „Moc si vážím toho, že tímto způsobem můžu reprezentovat Most,“ svěřil se. Na výstavu poslal i obraz, kterého si cení nejvíc – Vzpomínky na čas minulý.

TUCET OTÁZEK PRO FRANTIŠKA BODLÁKA:  
Co nejvíc nesnášíte a v čem si libujete? Nesnáším nepříjemná překvapení a jobovky. Uspokojuje mě, když se mi daří práce.
Vaše nejmilejší místo v Mostě? U děkanského kostela.
Váš ideální odpočinek? Při malování obrazů.
Oblíbená a neoblíbená postava z dějin? Oblíbená Ray Bradbury, neoblíbená inkvizitor v 16. století.
Jakou kulturní událost jste v Mostě navštívil naposledy? Odhalení sochy Duše středohoří na Hněvíně.
Jakou hudbu posloucháte? Muziku 60. let.
V co věříte a čemu nevěříte? Věřím v minulý život. Nevěřím, že se něco děje jen tak náhodou.
Jaká je vaše největší neřest? Mám rád sladké a neměl bych ho jíst.
Slavíte raději sv. Valentýna nebo Svátek práce? Radši Svátek práce.
Chtěl byste žít v jiné době? V 1. republice, ale musel bych mít dobré zázemí.
Máte radši zeleninový salát nebo pečenou krkovičku? Zeleninový salát.
Co byste popřál mostecké knihovně? Chystanou radikální rekonstrukci budovy a čtenářům hezké zážitky u knih, které si v knihovně půjčí.
  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
  434 01 Most

  Telefony:
  
  automatická ústředna: 476 768 800
  
  prodlužování výpůjček:
  děti   476 768 810
  dospělí   476 768 811
  Rok 2015:  

  337 352   vypůjčených titulů
  108 014   návštěvníků webu kina
  81 639   návštěvníků knihovny
  54 306   návštěvníků webu knihovny
  25 766   návštěvníků kina
  8250   nových knih
  6088   registrovaných čtenářů
  1291   filmových představení
  1007   rekordní denní návštěva
  811   nových čtenářů