František Ryba

František Ryba
ředitel SBD Krušnohor Most

Datum narození: 11.9.1960

Zbožňuje tvrdou muziku a je tvrdý i k sobě. Je rád, když se mu povede prosadit něco, co dobře slouží lidem. Součet těchto vlastností přinesl kýžený výsledek: podařilo se mu dát dohromady partu lidí, se kterou vybudoval největší bytové družstvo v Česku. „Máme družstvo, které funguje, je moderní a je vzorem ve svém oboru činnosti,“ hrdě poznamenává dlouholetý ředitel mosteckého Krušnohoru František Ryba.

Jako každý druhý kluk toužil být popelářem, kosmonautem, kriminalistou, řidičem náklaďáku… „Vážně jsem ale chtěl být učitelem češtiny a zeměpisu,“ vybavuje si s úsměvem svá dětská léta.

František Ryba vystudoval hned dvě střední školy – Gymnázium v Litvínově a potom ještě Stavební průmyslovou školu v Kadani. Jako student „přičichl“ k ochotnickému divadlu a poezii. Později „přitvrdil“, jeho největším koníčkem se totiž staly motorky a hardrock.

Stavařina jasnou volbou

„Po průmyslovce jsem se věnoval stavařině, která mě vždycky bavila. Zavedla mě k péči o dům, v němž jsem bydlel na litvínovském sídlišti Janov. Dělal jsem v něm předsedu družstevní samosprávy,“ vzpomíná. Funkci vykonával jednadvacet let.

Ředitel SBD Krušnohor Most František Ryba.

Po čase byl zvolen do představenstva družstva. „S jedním stejně mladým kolegou jsme zjistili nějaké nepravosti, které jsme chtěli napravit. Nakonec to vedlo k tomu, že odešlo původní vedení družstva a nastoupili jsme my – jako nová generace vedoucích,“ říká.

V té době ještě podnikal, měl obchod s potravinami a zeleninou v Janově. „Musel jsem utlumit svoje podnikání a šel jsem dělat ředitele družstva na plný pracovní úvazek,“ vysvětluje muž, který je v nejvyšší funkci od ledna 1997.

Tehdy začala privatizace městského bytového fondu v Mostě. „S novým představenstvem jsme si řekli, jakým způsobem chceme družstvo dál rozvíjet. Konstatovali jsme, že jeho rozvoj formou výstavby bytů je v našem okrese nereálný, protože je v něm nadbytek stabilizačních bytů z předchozího období komplexní bytové výstavby,“ podotýká František Ryba. Jiná varianta rozvoje družstva spočívala ve vstupu do privatizace bytového fondu Mostu, Litvínova a Meziboří. Privatizací se Krušnohor rozrostl z původních 6,5 tisíce na dnešních bezmála 22 tisíc bytů, které má ve své správě.

I když se z Krušnohoru postupně stával nepřehlédnutelný gigant, chovala se k němu města, v nichž působil, macešsky. Proto členové družstva tlačili na vedení, aby začalo nějakým způsobem aktivněji zasahovat do dění měst. František Ryba se tak stal spoluzakladatelem občanského Sdružení Mostečané Mostu a později také politického hnutí Severočeši.cz, jehož je předsedou. Obě uskupení dosahují velmi dobrých výsledků.

Co se týče profesí, František Ryba toho stihl v životě dost. Pracoval jako stavební technik na údržbě litvínovské chemičky, předseda svazu mládeže chemických závodů, předseda svazu mládeže okresu Most i jako mistr a stavbyvedoucí u Pozemních staveb Most. „Profesní úspěchy se těžko vyjmenovávají, natož pak řadí. Kterékoliv povolání, které jsem vykonával, jsem se snažil dělat na sto procent. A v každém jsem dosáhl nějaké mety, kterou jsem si vytýčil,“ dodává.

Boj s malostí a hloupostí

Jak říká, baví ho „dělat s lidmi“. „Mám radost, když dokážu někomu pomoci. Zároveň se snažím ochránit lidi před blbci, kteří jim znepříjemňují život. Ne vždycky to jde, ale když ano, tak je to paráda,“ vyznává se.

A čeho by chtěl ještě ve své práci dosáhnout? „Abychom ji mohli provádět v klidu, bez překážek v nesmyslných zákonech, bez laxnosti institucí, které jsou odpovědné za vše související s bydlením. A hlavně bez různých poťapaných lidí, kteří jenom svým bytím kazí život svému okolí,“ dodává nekompromisně. S tím souvisí i jeho životní krédo, jímž je boj s nespravedlností, lidskou malostí a hloupostí.

V psychicky náročné práci je mu velkou oporou rodina. „Nabíjí mě a s ní si i odpočinu,“ přiznává František Ryba.

TUCET OTÁZEK PRO FRANTIŠKA RYBU:  
Co nejvíc nesnášíte a v čem si libujete? Nesnáším hloupé lidi a libuji si, když mohu tvořit něco nového.
Vaše nejmilejší místo v Mostě? Lavička na Prvním náměstí.
Váš ideální odpočinek? Doma s rodinou a bez dalších lidí.
Oblíbená a neoblíbená postava z dějin? Oblíbená Jan Žižka, neoblíbená Joseph Goebbels.
Jakou kulturní událost jste v Mostě navštívil naposledy? Sochařské a malířské sympózium.
Jakou hudbu posloucháte? Všechnu krásnou, ale moje hudba je hard rock a metal.
V co věříte a čemu nevěříte? Věřím ve spravedlnost, nevěřím fámám.
Jaká je vaše největší neřest? Jídlo.
Slavíte raději sv. Valentýna nebo Svátek práce? Neslavím ani jedno, slavím MDŽ.
Chtěl byste žít v jiné době? V dětství, to bylo krásné, protože jsem byl dítě.
Máte radši zeleninový salát nebo pečenou krkovičku? Krkovičku, a když je k ní i zelí a knedlíček – mňam.
Co byste popřál mostecké knihovně? Aby se dočkala generální opravy, která by z ní udělala centrum kultury v Mostě.
  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
  434 01 Most

  Telefony:
  
  automatická ústředna: 476 768 800
  
  prodlužování výpůjček:
  děti   476 768 810
  dospělí   476 768 811
  Rok 2015:  

  337 352   vypůjčených titulů
  108 014   návštěvníků webu kina
  81 639   návštěvníků knihovny
  54 306   návštěvníků webu knihovny
  25 766   návštěvníků kina
  8250   nových knih
  6088   registrovaných čtenářů
  1291   filmových představení
  1007   rekordní denní návštěva
  811   nových čtenářů