Jiří Maria Sieber

Jiří Maria Sieber
herec, muzejník

Datum narození: 24.9.1959

Jiří Maria Sieber je člověk, kterému se splnil životní sen, stát se hercem. „Byla to dlouhá cesta od recitace na komunistických schůzích až po Národní divadlo a film,“ říká. Zároveň se mnoho let věnuje sběratelství a válečné historii. Každý sběratel má časem tendenci své sbírky představit veřejnosti, ale ne každému se to podaří. Jemu se to povedlo ve Válečném muzeu Sudety.

Papírový Sieber versus živý Sieber. Jak je vidět, herec výborně ovládá svou mimiku.

Historie trochu jinak

Když získal protiatomový bunkr v jednom z bloků Mostě, otevřel v něm v roce 2009 vlastní Válečné muzeum Sudety. „Při studiu válečné historie zjišťuji, že hodně věcí bylo jinak, než se léta tvrdí. V muzeu mám prostor a čas s návštěvníky o historii diskutovat,“ poznamenává Jiří Maria Sieber.

V Litvínově studoval čtyři roky literárně-dramatický odbor Lidové školy umění. V České Lípě se učil dva roky automechanikem na učilišti ČSAO. „Když mě vyhodili pro napsání písně ´Ta Lípa stojí za hovno, ČSAO ještě víc´, tak jsem se vyučil na ChZ ČSSP v Meziboří,“ doplňuje Sieber. V Ústí nad Labem dálkově vystudoval Severočeskou lidovou konzervatoř a získal tři absolutoria v oborech divadelní režie a dramaturgie, moderování a tvorba uměleckých pořadů a divadelní herectví.

Nejvíc touží po divadle

Postupně se živil jako automechanik, strojvedoucí, realitní makléř, herec… Tím se cítí být nejvíc. Lidé ho mohli vidět hrát v Docela malém divadle v Litvínově, Městském divadle v Mostě, kde by rád zakotvil nastálo, i v Národním divadle v Praze. A také v několika českých i zahraničních filmech a pro svou statnou, nepřehlédnutelnou postavu i v bezpočtu reklam. „Baví mě rozmanitá práce se zajímavými lidmi na zajímavých místech. Naplňuje mě potleskem a penězi,“ dodává.

Váží sto třicet kilo, má pomalu dva metry a holou hlavu. Hora chlap se zajímavou mimikou. S touhle figurou a vizáží je v kurzu pro reklamy. Za posledních deset let si zahrál v padesáti reklamách. Čtyřicet jich bylo pro zahraniční televize. Znají ho diváci v USA, na Ukrajině, v Británii, Francii i v Koreji. Díky reklamám na banky, pivo, whisky či potraviny. Některé s ním promítají po celém světě.

Divákům asi nejvíc utkvěl v paměti jako ruský námořník v reklamě na „vodku tabletnaju“. A také v reklamě na mobilního operátora Oskar po boku herečky Evy Holubové. Tam hrál policistu, který odpustí řidiči pokutu za rychlost, když vidí, jakou má uštěkanou manželku.

Jiří Maria Sieber říká, že má obrovské štěstí, jak vypadá. „Hraju většinou bosse a bodyguardy. Umím škleb, který budí respekt. Vyplnil jsem tím mezeru na reklamním trhu,“ říká hromotluk s dobráckým úsměvem.

Přiznává, že nejlepší odpočinek je pro něj „gaučink“ na chalupě u televize. A nabíjí ho cestování obytným autem po Evropě k moři. S tím souvisí i jeho životní krédo, které zní: Cesta je cíl.

TUCET OTÁZEK PRO JIŘÍHO MARIU SIEBERA:  
Co nejvíc nesnášíte a v čem si libujete? Nesnáším pach kouře z cigaret před obchodem. Libuji si za volantem ve svobodě při cestování.
Vaše nejmilejší místo v Mostě? Na okraji nového jezera Most, kde mé Válečné muzeum Sudety získalo pozemky pod předválečnými bunkry.
Váš ideální odpočinek? Ležet na chalupě a koukat na televizi.
Oblíbená a neoblíbená postava z dějin? Oblíbený Václav Havel. Neoblíbený Edvard Beneš.
Jakou kulturní událost jste v Mostě navštívil naposledy? Válečné muzeum Sudety.
Jakou hudbu posloucháte? Jakoukoliv, kterou vysílá česky rádio Blaník.
V co věříte a čemu nevěříte? Věřím jen tomu, co si mohu sám ověřit.
Jaká je vaše největší neřest? Jsem bordelář neladný.
Slavíte raději sv. Valentýna nebo Svátek práce? Slavím MDŽ.
Chtěl byste žít v jiné době? Chtěl bych žít v době, kdy nebudou komunisté.
Máte radši zeleninový salát nebo pečenou krkovičku? Krkovičku.
Co byste popřál mostecké knihovně? Hodně peněz na rekonstrukci, provoz a velké parkoviště.
  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
  434 01 Most

  Telefony:
  
  automatická ústředna: 476 768 800
  
  prodlužování výpůjček:
  děti   476 768 810
  dospělí   476 768 811
  Rok 2015:  

  337 352   vypůjčených titulů
  108 014   návštěvníků webu kina
  81 639   návštěvníků knihovny
  54 306   návštěvníků webu knihovny
  25 766   návštěvníků kina
  8250   nových knih
  6088   registrovaných čtenářů
  1291   filmových představení
  1007   rekordní denní návštěva
  811   nových čtenářů