Josef Zedník

Josef Zedník
výtvarník, pedagog

Datum narození: 14.3.1959

Má rád tužku, kreslí si každý den. Myšlenky, různé možnosti a řešení… kouká si vše zaznamenat, protože ví, že se nápady už nemusí vrátit. Vedle tužky je jeho velkou radostí i perokresba, dovedl celé dny soustředěně kreslit. „U kresby celá tisíciletí všechno začíná. Jsou mi ale blízké prakticky všechny výtvarné nástroje i materiály,“ říká malíř, sochař, grafik, a také proslulý mostecký pedagog Josef Zedník. Přestože se před pár lety ze zdravotních důvodů odstěhoval na Podbrdský venkov, na Most stále nedá dopustit. Pravidelně se v něm zúčastňuje sochařských a malířských sympozií.

Když Josef Zedník v roce 2008 přesídlil do Olešné, okomentoval to slovy: Odchod z Mostu na venkov, dveře do lesa, okna na hnůj… „Tím jsem chtěl ukázat rozdíl mezi pulzujícím 70 tisícovým městem a klidnou vesnicí. Jinak se nám zde s manželkou líbí čím dál víc, těžší podmínky člověku prospívají – co vlastně potřebujeme k životu…,“ klade si filosofickou otázku tento nenáročný muž.

Osobnost města Mostu

O jeho oblibě svědčí skutečnost, že ho stovky Mostečanů spontánně navrhly v roce 2007 na prestižní Cenu města Mostu, kterou následně získal. Za léta své tvůrčí práce v mosteckém školství a mezi kumštýři získal nejen pověst výborného učitele a umělce, ale díky svému lidskému přístupu si získal srdce snad všech, kteří s ním kdy přišli do kontaktu.

Nejen plátno, dřevo či papír slouží PaedDr. Josefu Zedníkovi jako podklad pro malbu.

Josef Zedník vystudoval obor broušené sklo na Umělecko-průmyslové škole v Kamenickém Šenově. V roce 1983 pak opustil pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem jako novopečený učitel výtvarné výchovy a nastoupil v jedné z mosteckých škol. O dva roky později začal působit na Základní umělecké škole v Moskevské ulici v Mostě a v roce 1990 se stal jejím ředitelem. Jeho žáci dodnes sklízejí četná ocenění v českých i mezinárodních soutěžích. V roce 1999 se stal také předsedou výtvarné sekce Ústřední umělecké rady ZUŠ ČR.

„Nikdy jsem moc neřešil úspěchy a jejich důležitost, snažil jsem se, aby škola fungovala jaksepatří, aby studenti, rodiče i učitelé byli spokojeni. Svou práci jsem vždycky vnímal jako službu,“ ohlíží se za svou kariérou v mosteckém školství. „Radoval jsem se v něm celých 25 let. Teď mám jednu nohu na hořovickém gymnáziu a tu druhou mám volnou…,“ prozrazuje.

Na současné práci ho baví to, že může studentům stále ukazovat cestu, o které si myslí, že je smysluplná. „A snažím se jim pootevřít dveře do úžasného výtvarného světa,“ dodává. Užívá si tvůrčí svobody, toho že má konečně čas i na sebe a může si hrát, že ho nic moc netlačí. Říká, že nemá nastavené cíle. „Prostě si jen tak dělám…,“ krčí rameny.

Se sklem je konec

Poprvé vystavoval svá výtvarná díla v Mostě v roce 1981. Má za sebou nespočet výstav v severních Čechách, v Praze i za hranicemi. Kromě Dánska a Francie se se svými malbami, grafikami a kresbami představil v holandském Meppelu. Ačkoliv je jeho původním oborem sklo, nechce se k tomuto materiálu už vracet. „Opustil jsem ho před mnoha lety. Čím je od toho člověk dál, tím více se i bojí,“ přiznává.

Josef Zedník prací i odpočívá. Společně se ženou v Olešné zvelebují zahradu. Stále cítí potřebu být užitečný, pomáhat, naslouchat. „Aby zůstala nějaká ta šlápota,“ podotýká.

TUCET OTÁZEK PRO JOSEFA ZEDNÍKA:  
Co nejvíc nesnášíte a v čem si libujete? Nesnáším setkání s hloupostí, libuji si, když mám klid na práci.
Vaše nejmilejší místo v Mostě? Kopečky v okolí.
Váš ideální odpočinek? S kusem dřeva, dlátem, hlínou, špachtlí, tužkou, papírem, barvami, štětcem…
Oblíbená a neoblíbená postava z dějin? Oblíbení: Přemysl Oráč, Cyril a Metoděj, Karel IV. Neoblíbení: Hitler, Stalin.
Jakou kulturní událost jste v Mostě navštívil naposledy? Sochařské a malířské sympozium.
Jakou hudbu posloucháte? Všechnu.
V co věříte a čemu nevěříte? Věřím v dobré srdce. Nevěřím, že to s námi kluci nahoře myslí dobře.
Jaká je vaše největší neřest? Brzo vstávám.
Slavíte raději sv. Valentýna nebo Svátek práce? Určitě Svátek práce. Řadu desetiletí slavím prací, práci mám rád a za hodně jí vděčím!
Chtěl byste žít v jiné době? Ano, zajímal by mě konec 19. století.
Máte radši zeleninový salát nebo pečenou krkovičku? Nyní už zeleninový salát.
Co byste popřál mostecké knihovně? Hodně zvědavých čtenářů všech generací.
  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
  434 01 Most

  Telefony:
  
  automatická ústředna: 476 768 800
  
  prodlužování výpůjček:
  děti   476 768 810
  dospělí   476 768 811
  Rok 2015:  

  337 352   vypůjčených titulů
  108 014   návštěvníků webu kina
  81 639   návštěvníků knihovny
  54 306   návštěvníků webu knihovny
  25 766   návštěvníků kina
  8250   nových knih
  6088   registrovaných čtenářů
  1291   filmových představení
  1007   rekordní denní návštěva
  811   nových čtenářů