Václav Hofmann

Václav Hofmann
exředitel divadla, taneční mistr, politik

Datum narození: 16.8.1954

Jak dlouholetý učitel tance provázel po generace mládež při prvních krocích na parketu. Mnozí si ho však především pamatují jako dlouholetého ředitele zdejšího městského divadla. Z divadla nakonec musel odejít, výuce a trénování společenského tance se věnuje dodnes. Za to získal i Cenu města Mostu. „Tak snad alespoň to jsem dělal a dělám dobře,“ dodává.

Chtěl se stát řidičem jako jeho táta. Když ale otec vážně onemocněl, z obdivu k lidem, kteří ho léčili, se Václav Hofmann rozhodl pro medicínu. Za svým snem šel hned po maturitě na mosteckém gymnáziu – přijali ho na vojenskou medicínu do Hradce Králové. „Moje snaha dostat se z vojenské školy na civilní do Plzně ale vyústila v tu nejhorší variantu – k ukončení studia. A tak sen o lékařském povolání vzal mým přičiněním za své,“ vzpomíná. Později, už při zaměstnání, vystudoval teorii kultury na filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Promoval v roce 1983.

Mladý kulturní ředitel

Když v 70. letech studia na medicíně tak neslavně ukončil, nastoupil do litvínovské chemičky jako podnikový kontrolor. Tam ale vydržel pouhý půlrok. Zanedlouho jako mladý ředitel otevíral nově postavený Kulturní dům na Zahražanech v Mostě. Tam pracoval skoro 10 let a pak 2 roky v ústeckém Domě družby.

Někdejší ředitel divadla PhDr. Václav Hofmann.

Jeho působnost v mosteckém divadle spadá do let 1985 až 2010. Nejprve byl provozně–ekonomickým náměstkem a pak plných 20 let ředitelem divadla. Říká, že jeho profesní úspěchy či neúspěchy by měl hodnotit někdo jiný. „Myslel jsem si, že jsem dobrým ředitelem divadla, ale když mě nakonec po letech takřka na hodinu odvolali, tak jsem asi až tak dobrý nebyl,“ krčí rameny. Václav Hofman nepopírá, že byl za minulého režimu členem KSČ. „Žádné funkce politické či ve státní správě jsem ale nevykonával,“ ubezpečuje.

Cíl: centrum biomedicíny

S problematikou a úskalími své nynější profese se teprve seznamuje. Pracuje ve společnosti Krajská zdravotní v odboru vědy, výchovy a vzdělávání jako vedoucí lékařské knihovny. „Mým současným největším úkolem je napomoci k vytvoření podmínek pro transformaci Masarykovy nemocnice na nemocnici univerzitního typu. Z dlouhodobé koncepce spolupráce Krajské zdravotní, UJEP fakulty zdravotnických studií a Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem vyplynul projekt vzniku biomedicínského centra. To je skutečně velký cíl,“ poznamenává.

Přiznává, že s přicházejícími léty odpočívá nejraději doma vleže. „Nevybírám si – postel, válenda, sedací souprava u televize – všechno fajn,“ směje se. I dnes ještě pořád aktivně trénuje a učí společenské tance. „To mě baví a eventuální úspěchy mých svěřenců mě těší,“ podotýká. Snaží se i sportovat. Nejvíc ho prý nabíjí, když se mu podaří výjimečně zvítězit v nějakém tenisovém klání. „To mě potom nic nebolí a mám pocit, že jsem ještě perspektivní sportovec. Po porážkách, a těch je bohužel víc, je tomu však úplně opačně! Tak nevím…,“ vtipkuje. V životě se řídí citátem, který před mnoha lety převzal z „Pyšné princezny“: Na nikoho se nepovyšuj a před nikým se neponižuj.

TUCET OTÁZEK PRO VÁCLAVA HOFMANNA:  
Co nejvíc nesnášíte a v čem si libujete? Nesnáším, když se někdo chlubí cizím peřím. Libuji si ve společnosti milých lidí.
Vaše nejmilejší místo v Mostě? Náš domek, areál vodáků-tenistů na Benediktu a budova divadla.
Váš ideální odpočinek? Slavné vítězství nad mými odvěkými tenisovými soky a následná relaxace na gauči s vychlazenou plzeňskou dvanáctkou.
Oblíbená a neoblíbená postava z dějin? Oblíbený Přemysl Otakar II. a neoblíbený Zikmund, liška rezavá.
Jakou kulturní událost jste v Mostě navštívil naposledy? Ples Vršanské uhelné.
Jakou hudbu posloucháte? Folk a country. Obdivuji Jarka Nohavicu a Pavla Bobka.
V co věříte a čemu nevěříte? Tak to si nemohu vzpomenout.
Jaká je vaše největší neřest? Chuť k jídlu a k dobrému moku.
Slavíte raději sv. Valentýna nebo Svátek práce? Ani jedno, mám nejradši Vánoce. Trapné co?
Chtěl byste žít v jiné době? Pokud to někdy v budoucnosti bude mít lidstvo lehčí, tak v ní.
Máte radši zeleninový salát nebo pečenou krkovičku? Kdybych napsal zeleninový salát, už by mi nikdo z rodiny a přátel nikdy nevěřil!
Co byste popřál mostecké knihovně? Přeji jí, jako všem kulturním institucím nejen v Mostě, víc zájmu veřejnosti, podporu politiků a mecenášů a pevné místo ve společnosti, která považuje kulturu za svůj vývěsní štít, za věc, jíž je třeba se chlubit a rozvíjet ji. Pro dnešek i pro budoucnost.
  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
  434 01 Most

  Telefony:
  
  automatická ústředna: 476 768 800
  
  prodlužování výpůjček:
  děti   476 768 810
  dospělí   476 768 811
  Rok 2015:  

  337 352   vypůjčených titulů
  108 014   návštěvníků webu kina
  81 639   návštěvníků knihovny
  54 306   návštěvníků webu knihovny
  25 766   návštěvníků kina
  8250   nových knih
  6088   registrovaných čtenářů
  1291   filmových představení
  1007   rekordní denní návštěva
  811   nových čtenářů