Veronika Strolená

Veronika Strolená
silová trojbojařka

Datum narození: 22.6.1985

Za drobnějším vzhledem se skrývá velká ženská síla. Silová trojbojařka z Mostu Veronika Strolená zvedla v roce 2014 na republikovém šampionátu v mrtvém tahu 152,5 kg, čímž posunula národní rekord. Její sportovní kariéru lze přirovnat ke startu rakety.

„Všechno začalo teprve v roce 2012, kdy jsem se rozhodla, že budu chodit do posilovny. Tenkrát jsem nebyla spokojená se svoji postavou a ani sama se sebou,“ říká mostecká borkyně.

Ještě před tím, než se dala na dráhu silového trojboje, na sobě tvrdě zapracovala. „Našla jsem si zdravé jídelníčky a návody, jak cvičit. V posilovně mě to začalo bavit. Časem se na mé postavě dostavily výsledky – ze 75 kilogramů jsem díky cvičení 22 kilo zhubla. Zpětně jsem pak nabrala 8 kilogramů svalové hmoty. Začala jsem být sama se sebou spokojená,“ vybavuje si.

Jediná mostecká „strongmanka“

Po půl roce si jejího snažení a hlavně zápalu pro cvičení všiml jeden z členů mosteckého Strongman klubu. „Byl to zároveň můj kolega z práce. Tehdy se mě zeptal, jestli bych ´tomu svému plácání´ nechtěla dát nějaký řád,“ směje se Veronika Strolená. Mostečtí „strongmani“ ji následně dva měsíce připravovali na silový trénink. „Už první trojboj, při němž jsem byla hodně nervózní, dopadl dobře. Začalo mě to strašně bavit,“ přiznává.

Mostecká šampionka Veronika Strolená.

Veronika Strolená je v Strongman klubu Most jedinou ženou. „Náš klub má asi 25 členů a je fajn, jak všichni držíme při sobě. Náš předseda, světově uznávaný lifter Vladimír Jeřábek, se mi opravdu věnuje. Jsem, za to ráda. Dámy zpravidla trpí předsudky, že budou vypadat jako chlapi, proto jich to hodně vzdává už na začátku. Já z toho strach nemám, protože vím, že fyziologická stránka ženy je jiná než muže. Ženská zkrátka nemá tendenci růst do tak velkého svalového objemu,“ zdůrazňuje zdánlivě křehká černovláska.

Na otázku, zda pro ni bylo těžké se rozhodnout pro silový, spíše chlapský sport, Veronika Strolená odpovídá: „Takhle se to nedá říct. Buď vás to osloví nebo ne. A mě chytila už skladba počátečních tréninků“.

Silový trojboj sestává z dřepů s činkou na zádech, z bench pressu, tedy tlaku na lavici, a z mrtvého tahu. To znamená, že cvičenec musí zvednout zátěž ze země zhruba do úrovně pasu. „Právě v téhle disciplíně, kterou přezdíváme mrtvola, jsem se ve své kategorii stala mistryní republiky a v absolutním pořadí jsem obsadila třetí místo. Skončila jsem těsně za hvězdami, které už řadu let působí na mistrovské scéně a mají i spoustu juniorských rekordů,“ pyšní se Mostečanka.

Žáci: „Učitelka frajerka“

V civilním životě je učitelkou na Střední technické škole ve Velebudicích. Sama na této škole vystudovala obor pozemní stavitelství. „Chtěla jsem být novinářka, ale na vysokou školu humanitního zaměření mě nepřijali, protože jsem přišla z technické školy. Nastoupila jsem tedy hned do práce. Bez potřebné praxe mě vzali ´jen´ jako pokladní v supermarketu. Brzy jsem ale přešla do oddělení informací, kde jsem strávila pět let,“ upřesňuje.

Když se jí naskytla možnost jít učit, doplnila si pedagogické vzdělání. „Následující rok jsem začala studovat na Vysoké škole báňské techniku a tu učím ve Velebudicích,“ říká. „Hned první rok jsem dostala maturitní třídu, takže jsem do toho vlétla rovnýma nohama. Byla jsem jen o málo starší než moji žáci a musela jsem si najít zlatou střední cestu, jak s nimi po dobrém vyjít, a přitom si udržet respekt. Dnes už mi studenti kvůli mým sportovním úspěchům říkají ´učitelka frajerka´ a fandí mi,“ dodává spokojeně.

Přáním Veroniky Strolené je, aby jí šel silový sport dlouho a bez zranění. „Jednou bych chtěla stát ´na bedně´ na světové úrovni. V roce 2013 jsem už byla na mistrovství světa čtvrtá,“ poznamenává trojbojařka. „Toužím také zvednout trojnásobek vlastní váhy, ale to nevím, jestli je reálné. To je totiž 180 kilo!“ prozrazuje svůj největší sportovní sen.

TUCET OTÁZEK PRO VERONIKU STROLENOU:  
Co nejvíc nesnášíte a v čem si libujete? Nesnáším závist a libuji si ve cvičení.
Vaše nejmilejší místo v Mostě? U kostela Nanebevzetí Panny Marie.
Váš ideální odpočinek? Doma s knížkou v ruce.
Oblíbená a neoblíbená postava z dějin? Oblíbená Božena Němcová, neoblíbená Adolf Hitler.
Jakou kulturní událost jste v Mostě navštívila naposledy? Loni se studenty představení v městském divadle.
Jakou hudbu posloucháte? Mám ráda metal a hardrock.
V co věříte a čemu nevěříte? Věřím v sebe sama a nevěřím planým slibům.
Jaká je vaše největší neřest? Měla bych víc spát.
Slavíte raději sv. Valentýna nebo Svátek práce? Svátek práce.
Chtěla byste žít v jiné době? Ne, jsem šťastná tam, kde jsem.
Máte radši zeleninový salát nebo pečenou krkovičku? Maso dává sílu, takže pečenou krkovičku.
Co byste popřála mostecké knihovně? Velkou návštěvnost a hodně úspěchů do budoucna.
  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
  434 01 Most

  Telefony:
  
  automatická ústředna: 476 768 800
  
  prodlužování výpůjček:
  děti   476 768 810
  dospělí   476 768 811
  Rok 2015:  

  337 352   vypůjčených titulů
  108 014   návštěvníků webu kina
  81 639   návštěvníků knihovny
  54 306   návštěvníků webu knihovny
  25 766   návštěvníků kina
  8250   nových knih
  6088   registrovaných čtenářů
  1291   filmových představení
  1007   rekordní denní návštěva
  811   nových čtenářů