Vlastimil Balín

Vlastimil Balín
politik, exsenátor

Datum narození: 23.10.1950

Táta mu doporučoval, aby studoval práva. Po vzoru svých rodičů si radši zkusil, jaké to je, vydělávat si na chléb v profesích, jimiž prošli i oni. Nakonec se ale dal na politiku a dotáhl to až do Prahy. Politika Vlastimila Balína baví i v důchodu.

„Komentuji různé události nejen na Mostecku, sleduji dění na elektronických médiích. Jsem nepřítelem nicnedělání,“ prozrazuje svérázný Mostečan.

Po vystudování chomutovské průmyslovky v roce 1970 nastoupil Vlastimil Balín na první „rodičovskou štaci“ do Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova v údržbě autobusů. Po vojně šel na hlubinný Důl Julius III v Kopistech, kde jeho rodiče pracovali až do důchodu. Filosofii „já jsem havíř, kdo je víc“, sloužil necelé tři roky.

RSDr. Vlastimil Balín, dnes „politik v důchodu“.

Po absolvování ústecké Krajské politické školy začal od roku 1974 pracovat jako profesionální politický pracovník na OV KSČ v Mostě. Odtud pak odešel studovat Vysokou školu politickou v Praze, kterou ukončil v roce 1981. „Na výbornou jsem obhájil diplomovou práci na téma ´Životní prostředí v mostecké aglomeraci´. Získal jsem titul RSDr, k němuž se již tehdy vázalo ´vtipné´ vysvětlení – Rozhodnutím Strany Doktor,“ podotýká s úsměvem.

Tíhnul ke společensko-politickým oborům

Od roku 1981 až do listopadu 1989 byl politickým pracovníkem, posléze jako vedoucí odboru a oddělení ústeckého KV KSČ. Listopadová revoluce ho pak v roce 1990 zavála na Petrochemii. Protože tíhnul ke společensko-politickým oborům, pracoval od roku 1996 ve funkcích místopředsedy a následně prvého místopředsedy ÚV KSČM v Praze. V roce 2004 uspěl v senátních volbách a do roku 2010 působil jako senátor za volební obvod č. 4 Most. „Po ročním ´působení´ v řadách nezaměstnaných Mostecka jsem odešel do předčasného důchodu. Takže v současné době jsem politik v penzi, mladý dědeček a starší tatínek,“ vysvětluje Balín.

Říká, že si cení zkušeností a toho, co se naučil v dobách, kdy dělal manuálně a poznával lidi při fyzické práci. „V komunistické straně se mi nepodařilo prosadit řadu nutných změn její struktury, metod a forem práce, aby se důsledně distancovala od chyb z minula a rehabilitovala se pro budoucnost, proto jsem z ní odešel,“ tvrdí.

Stále se drží Wericha

Za své si vzal životní krédo Jana Wericha: „Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být, to co je a ne to, co není, jak tomu v mnoha případech je“. V poslední době se prý drží rovněž Werichova moudra: „Nad lidskou blbostí se nedá zvítězit. Ale nikdy se nesmí přestat proti ní bojovat“.

TUCET OTÁZEK PRO VLASTIMILA BALÍNA:  
Co nejvíc nesnášíte a v čem si libujete? Nesnáším normálně nenormální lidskou blbost. Libuji si v černém humoru.
Vaše nejmilejší místo v Mostě? Hrad Hněvín – město je jako na dlani a na „bordel“ není příliš vidět.
Váš ideální odpočinek? Aktivně pracovní…
Oblíbená a neoblíbená postava z dějin? Oblíbený – Mistr Jan z Husi. Hnusí se mi diktátoři, zejména Hitler.
Jakou kulturní událost jste v Mostě navštívil naposledy? Díky synovi Dobu ledovou 4 a Rebelku.
Jakou hudbu posloucháte? Každou dobrou, většinou populární, Jarek Nohavica mě dostane pokaždé.
V co věříte a čemu nevěříte? Věřím v člověka, ale nevěřím, že má víra někdy dojde svého naplnění. Přesto věřím a na rozdíl od víry v Boha mám šanci, že uvidím.
Jaká je vaše největší neřest? Hravá povaha ve všem, se vším a ke všemu.
Slavíte raději sv. Valentýna nebo Svátek práce? Mně už sv. Valentýn nemá co nabídnout, a já nemám co nabídnout Svátku práce.
Chtěl byste žít v jiné době? Proč? Každý jsme si tu svou bohužel zasloužili od narození, tak si ji vytrpme až do smrti.
Máte radši zeleninový salát nebo pečenou krkovičku? Dle nálady a momentální chuti – teď bych volil grilovanou krkovičku se zeleninovým salátem.
Co byste popřál mostecké knihovně? Konečně realizovat dobré nápady a projektové záměry ředitele Tomáše Ondráška udělat z knihovny kulturní a společenské centrum města Mostu, nejen půjčovat knihy jako v minulém století.
  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
  434 01 Most

  Telefony:
  
  automatická ústředna: 476 768 800
  
  prodlužování výpůjček:
  děti   476 768 810
  dospělí   476 768 811
  Rok 2015:  

  337 352   vypůjčených titulů
  108 014   návštěvníků webu kina
  81 639   návštěvníků knihovny
  54 306   návštěvníků webu knihovny
  25 766   návštěvníků kina
  8250   nových knih
  6088   registrovaných čtenářů
  1291   filmových představení
  1007   rekordní denní návštěva
  811   nových čtenářů