Walter Lauf

Walter Lauf
malíř, grafik

Datum narození: 30.1.1940

Malíř Walter Lauf je přesvědčený, že umělcem je každý ve chvíli, kdy si koupí barvy. „V každém člověku totiž dřímají obrazy,“ míní, ale jedním dechem dodává: „…někdy bývá problém se k nim dopracovat“.

Sám se k malování propracoval tím, že si začal klást otázky týkající se duchovního klimatu v reálném světě. Proto ve svých obrazech volí tlumené, melancholické podzimní barvy. Proto se v jeho ženských aktech mnohdy zrcadlí i krajina, i když ne zjevně. „Je to můj podvědomý obrazový svět,“ vyznává se mostecký autor.

Walter Lauf přiznává, že malování je pro něj devátá múza, celek jeho ega. „Je to už od starého Řecka múza malířů. I mé vibrační číslo, kterým mě příroda obdařila, je devítka. Mockrát v životě jsem se přesvědčil, že právě v devítce se zrcadlím,“ přiznává.

Malíř Walter Lauf.

Kreslení propadl už na základní škole. „Je to moje celoživotní droga. Pamatuji si na svůj první akvarel s maceškou, anebo na romantickou krajinu Antonína Mánesa – obraz Kokořín, který jsem si pro sebe přemaloval,“ vybavuje si.

Přelomovým obdobím v jeho tvůrčím vývoji byl rok 1957, kdy se stal členem malířské skupiny Kontakt. Byla to rozhodující doba, která zanechala trvalou stopu v jeho osobním malířském projevu. „Na tohle období vzpomínám moc rád. Měl jsem štěstí na docenta Kamila Linharta, který odborně vedl náš výtvarný kroužek při chemičce v Záluží,“ podotýká.

Celý život v jednom podniku

Rok před tím se Walter Lauf vyučil elektroinstalatérem a nastoupil do Okresního stavebního podniku Most. Této profesi i tomuto podniku zůstal věrný až do penze, kam odešel v roce 2004.

Nejvíce se věnuje olejomalbě na plátno. Nahé ženské tělo je převládajícím tématem. Je v tom erotika, ale i hlubší podtext. „Někdo vidí v mých obrazech jen hluboký eros. To mi nevadí. Když to někoho vyprovokuje k nízkým pudům, nic proti tomu nemám,“ vysvětluje. „Humorista Hašek napsal, že nad přirozenými věcmi se pozastavují akorát ti největší sprosťáci. S tím se stoprocentně ztotožňuji,“ směje se malíř, který se s oblibou věnuje také menším grafickým pracím nebo kolážím.

Inspirací byla BB

K malování krásných žen ho už v šedesátých letech minulého století inspiroval tehdejší sexuální symbol – herečka Brigitte Bardotová. „Nejsem skromný, takže jsem si vzal ze stupínku nejvyššího,“ vtipkuje.

Walter Lauf patří ke generaci, která v dětství prošla křtem i biřmováním. „To vše se odehrálo v bývalém oseckém klášteře. Minulost duchovního světa v křesťanském slova smyslu ve mně zanechala nesmazatelnou stopu. To, společně se vzpomínkami na dětský věk a vrozenou genetickou dispozicí, se promítá i do mé tvorby,“ svěřuje se chvílemi až plaše působící umělec.

Elán a sílu čerpá především z přírody. „Téměř každý den chodím na procházky do okolních lesů. Víc než pro zdraví to dělám prostě pro to, že mě to baví,“ říká. Klid a životní rovnováhu mu dodává i milovaná domácí kočka.

TUCET OTÁZEK PRO WALTERA LAUFA:  
Co nejvíc nesnášíte a v čem si libujete? Nesnáším, když někdo hraje roli, která mu nepatří. Libuji si v dobrém pivu.
Vaše nejmilejší místo v Mostě? Rybník na Resslu, kam chodím krmit kachny.
Váš ideální odpočinek? Četba té správné knihy, na kterou jsem naladěný.
Oblíbená a neoblíbená postava z dějin? Oblíbená postava Alexandr Veliký a neoblíbená Adolf Hitler.
Jakou kulturní událost jste v Mostě navštívil naposledy? Výstavu Modelky v městské knihovně.
Jakou hudbu posloucháte? Od Antonína Dvořáka po Pavla Bobka.
V co věříte a čemu nevěříte? Věřím v duchovní svět, nevěřím že existuje absolutní pravda.
Jaká je vaše největší neřest? Příležitostný doutník.
Slavíte raději sv. Valentýna nebo Svátek práce? Svátek práce neslavím, protože chodit do práce je ten nejhorší způsob, jak zacházet s drahocenným ča­sem.
Chtěl byste žít v jiné době? Kdybychom chtěli změnit dobu, museli bychom změnit sami sebe.
Máte radši zeleninový salát nebo pečenou krkovičku? Já jsem zeleninový.
Co byste popřál mostecké knihovně? Spoustu dalších kvalitních výstav a jiných kulturních zážitků pro návštěvníky.
  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
  434 01 Most

  Telefony:
  
  automatická ústředna: 476 768 800
  
  prodlužování výpůjček:
  děti   476 768 810
  dospělí   476 768 811
  Rok 2015:  

  337 352   vypůjčených titulů
  108 014   návštěvníků webu kina
  81 639   návštěvníků knihovny
  54 306   návštěvníků webu knihovny
  25 766   návštěvníků kina
  8250   nových knih
  6088   registrovaných čtenářů
  1291   filmových představení
  1007   rekordní denní návštěva
  811   nových čtenářů